المان بتنی میوه و گل و حیواناتالمان میدانالمان های شهریالمان های مذهبیسردیسمبلمان شهریمقالات

مبلمان شهری

المان شهری ابزار قدرتمند زیباسازی شهری

المان شهری – این ترکیب، دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیباست. افراد را به گونه‌ای جذب خود می‌نماید، که تا مدت ها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک مشخصه‌ای برای شناخت شهر در منطقه مورد نظر شناخته شده و در واقع جزء شاخصه‌های شهری محسوب می‌گردد.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

اهمیت المان شهری در حوزه توریسم

این خصوصیت به ویژه برای توریست‌ها اهمیت دارد. کسانی که کمتر به منطقه مورد نظر رفت و آمد می‌کنند. در مسیر یابی و آدرس دهی صحیح برای پیدا نمودن یک منطقه خاص شهری، مشخصه و نماد خاص آن منطقه اهمیت دارد. این نماد در شناخت منطقه و چه بسا برگرفته از اتفاق یا تاریخچه ای خاص در محل مورد نظر می‌باشد و به نکته‌ای خاص در آن محل اشاره می‌کند و با تاریخچه ای عجین می باشد. ذهن با برده شدن نام منطقه ناخودآگاه به دنبال شاخصه‌ها و ویژگی‌های بارز آن منطقه، المان شهری مورد نظر را در خود تصویر‌سازی خواهد کرد.

انواع المان

  • المان نمایشی
  • المان بیانی
  • المان عملکردی

المان نمایشی

همانگونه که از نام این المان مشخص است، صرفا جنبه نمایشی دارد. با هدف قرار دادن گروه خاصی از اقشار جامعه که در زمینه خاص هنری مطالعه دارند تهیه و تولید می‌گردد. تعداد این نوع المان در سطح شهر معمولا کم است. در مکان‌هایی مانند: گالری‌ها، نمایشگاه آثار هنری، بیشتر دیده می شود.

المان بیانی

این نوع از المان بر خلاف نمونه نمایشی در مکان‌های عمومی نصب می شود. با مخاطب عام و به طور کل افرادی که در مقوله هنر اطلاعات چندانی نیاز ندارند ارتباط برقرار می کند. به طور خلاصه بیان‌گر مفاهیم خاصی هستند. جهت انتقال پیام یا مفهومی به مخاطب ساخته می‌شوند. محل نصب و استقرار این المان ها معمولا در سطح شهر و میادین می‌باشد.

المان عملکردی

بر خلاف دو نمونه گفته شده در بالا، طراحی و ساخت این نوع از المان شهری نیازمند تحقیق و مطالعه در زمینه برخی نیازهای خاص انسانی برای استفاده بهینه در فضاهای نصب، طراحی و تولید می‌گردد. برای روشن شدن موضوع و انتقال بهتر مفهوم المان عملکردی می توان به نمونه‌هایی مانند : ایستگاه اتوبوس، دکه‌های روزنامه، باجه تلفن، محیط وسیع تری مانند مترو و برخی دیگر از تاسیسات موجود شهری اشاره نمود.

المان‌های جالب و خلاقانه نصب شده در دنیا

نمونه‌های جالب، عجیب و خلاقانه از المان‌های نصب شده در سرتاسر دنیا. همگی این آثار نشان دهنده طرز فکر های متفاوت و هنرمندانه سازندگان آن‌ها است. همگی نمونه‌های چشم نواز و زیبایی هستند که تاثیر زیادی در تغییر چهره شهرها و زندگی خشک ماشینی دارند. در این تصاویر به خوبی می توان قدرت المان‌های شهری را حس نمود و به لزوم استفاده این محصولات پی برد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا


لوگوی واتساپ
سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید: 09121640629

X
Call Now Button